خانه / اخبار-استخدامی / بهره‌برداری از ۵۵۸ تعاونی با اشتغالزایی ۱۸ هزار نفر

بهره‌برداری از ۵۵۸ تعاونی با اشتغالزایی ۱۸ هزار نفر

تاریخ آگهی: - تعداد موردنیاز: مشخص نشده... شهرهای موردنیاز: مشخص نشده... تاریخ انقضاء: مشخص نشده...

خبر ۹ شهریور ۹۴ – بهره‌برداری از ۵۵۸ تعاونی با اشتغالزایی ۱۸ هزار نفر

خبرگزاری ایسنا : معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از بهره‌برداری ۵۵۸ تعاونی با اشتغالزایی ۱۸ هزار نفر در هفته تعاون خبر داد و گفت: از زمان روی کار آمدن دولت تدبیر و امید ۹۵۳۸ تعاونی تاسیس شده که برای ۱۵۱ هزار نفر اشتغال ایجاد کرده است.
به گزارش خبرنگار ایسنا، سیدحمید کلانتری در یک نشست خبری با اشاره به بهره‌برداری با ۱۵۸ تعاونی در هفته تعاون گفت: از این تعداد ۱۳۴ تعاونی در حوزه مسکن، ۱۳۱ تعاونی در حوزه خدمات و ۱۲۴ تعاونی در حوزه کشاورزی است.
وی ادامه داد: در سال گذشته ۳۱۸۰ تعاونی در کشور ایجاد شده که برای ۵۰ هزار نفر اشتغالزایی به دنبال داشته است.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: در برنامه ششم پیش‌بینی شده که رشد توام با اشتغال و اشتغال‌محور در برنامه باشد که هم‌اکنون جلسات شورای برنامه ششم در حال برگزاری است و برای رسیدن به رشد میانگین هشت درصد در کشور به بیش از ۸۰۰ هزار شغل در سال نیاز داریم که این امر بیانگر اهمیت موضوع اشتغال در برنامه ششم توسعه است.
کلانتری گفت: هر فعالیتی که منجر به اشتغال شود به عنوان یک کار مهم و استراتژیک مورد توجه ما قرار دارد، چرا که توسعه و گسترش اشتغال یکی از اهداف شبکه تعاونی‌ها است.
به گفته کلانتری ۴۵۰ میلیارد تومان از این اعتبار از محل تسهیلات بانکی بوده و بخش اعظمی از سرمایه اولیه تعاونی‌ها از محل منابع خود اعضاء تامین شده است.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی همچنین از بهره‌برداری ۱۷۰ هزار واحد مسکن مهر در قالب تعاونی‌ طی یکسال گذشته خبر داد و گفت: این رقم در طول دولت تدبیر و امید به ۴۳۰ هزار واحد مسکن مهر رسیده است.
وی از صادرات ۲۲۵ میلیون دلاری تعاونی‌ها در پنج ماهه نخست امسال خبر داد و گفت: در سال ۱۳۹۲ حجم صادرات تعاونی‌ها ۲۱۰ میلیون دلار و در سال ۱۳۹۳ نزدیک به ۳۹۰ میلیون دلار بوده است، در مجموع کل صادرات تعاونی‌ها با احتساب تعاونی‌های مرزنشین به یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان می‌رسد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: در سال گذشته یکی از اقدامات مهم ما راه‌اندازی پرتال جامع بهره‌وری و بازار مجازی تعاون بود که برای اولین‌بار در کشور طراحی شده است و ما از همه متخصصان و کارشناسان در این حوزه استفاده کرده‌ایم.
به گفته کلانتری راه‌اندازی بازار تعاون موجب دسترسی سریع مردم به تولیدات تعاونی در کمترین زمان و هزینه می‌شود.
وی همچنین از رونمایی کتاب دانشنامه تعاون در هفته تعاون خبر داد و گفت: این کتاب حاصل چند سال تلاش و کار جمعی بوده که در جشنواره تعاونی‌های برتر از آن رونمایی خواهد شد.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در بخش دیگری از صحبت‌های خود از برگزاری دهمین جشنواره تعاونی‌های برتر در هفته تعاون خبر داد.
کلانتری افزود: این جشنواره برای اولین‌بار در گرایش‌های صادرات، اقتصاد، اشتغال و کارآفرینی، مدیریت مالی و توسعه محلی و منطقه‌ای به انتخاب تعاونی‌های برتر پرداخته و قرار است ۲۵ تعاونی برتر استانی را در این جشنواره معرفی کنیم که پنج تعاونی برتر ملی، پنج اتحادیه برتر استانی، سه اتاق تعاون استانی و سه سرپرستی بانک تعاون از جمله برترین‌ها خواهند بود.
وی از برگزاری کنفرانس بین‌المللی تعاون در مهرماه سال جاری خبر داد و با اشاره به برگزاری نمایشگاه بزرگ توانمندی‌های بخش تعاون در مصلای تهران اظهار کرد: در این نمایشگاه بیش از ۶۰۰ تعاونی حضور دارد و آخرین دستاوردها و تولیدات خود را به نمایش خواهند گذاشت.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه اصل ۴۳ و ۴۴ قانون اساسی تأکید ویژه به عدالت اجتماعی و توسعه اشتغال دارد گفت: ترویج فرهنگ تعاون، توسعه مدیریت و توانمندسازی منابع انسانی بخش تعاون، تقویت تعاملات شبکه‌ای، تأمین نظارت بر تعاونی‌ها، تقویت همکاری‌های بین بخشی، تأمین مشوق‌ها و منابع مالی و توسعه بازار و برند تعاونی‌ها ۷ اصل طرح تحولی است که با همت تعاونگران آن را دنبال می‌کنیم.
به گزارش ایسنا، کلانتری در حاشیه نشست خبری به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.
وی درباره سهم فعلی بخش تعاون در اشتغالزایی گفت: هم‌اکنون سهم اشتغال بخش تعاون ۱.۶ میلیون نفر است و چنانچه ۳۰ درصد تسهیلات بانک‌ها در اختیار بخش تعاون قرار داده می‌شد، سهم این بخش بیش از حال حاضر بود، اما درصددیم تا سهم اشتغال تعاون را ظرف برنامه پنج ساله ششم به پنج میلیون شغل برسانیم.
به گفته معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در حال حاضر ۸۰ هزار تعاونی نیمه‌فعال در کشور وجود دارد که تقویت و احیای آنها از جمله برنامه‌های وزارت تعاون است.
وی با اشاره به معافیت مالیاتی ۲۵ درصدی بخش تعاونی‌ها گفت: این کار یکی از سیاست‌های دولت در جهت حمایت از بخش تعاون است. دولت مسوول ارائه تسهیلات و حمایت از توسعه بخش تعاون است، اما تعاونی‌ها نیز نباید خود را متکی به دولت بدانند و باید از سرمایه و امکانات خود در جهت توسعه استفاده کنند.
کلانتری درباره اشتغالزایی بخش تعاون در برنامه ششم توسعه اظهار کرد: تاکنون ۶ شورای برنامه راهبری برای بررسی این موضوع تشکیل شده است و قصد داریم دربرنامه ششم بخش تعاون را همراستا با گسترش اشتغال دنبال کنیم.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به نقش موثر تعاونی‌ها در اشتغالزایی اشاره کرد و گفت: تعاونی‌ها بهترین ابزار جمع‌آوری سرمایه‌های خرد مردم هستند و با مدیریت این سرمایه‌ها می‌توانند نقش بسزایی در فعالیت‌های کلان اقتصادی داشته باشند.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا شرایط فعلی اقتصاد اجازه ورود بخش تعاون به بازارهای پول و سرمایه را می‌دهد؟ اظهار کرد: هم‌اکنون بسیاری از تعاونی‌های اعتباری به بانک تبدیل شده‌اند که می‌توان به بانک ایران‌زمین، موسسه عسکریه و بانک شهر اشاره کرد که در اصل سهامداران آنها تعاونی‌های اعتبار بودند.
معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بیان اینکه تعاونی‌های بزرگی داریم که در صورت تشکیل یک کنسرسیوم به راحتی امکان ایجاد بانک تعاونی را دارند، تصریح کرد: این بخش به آسانی می‌تواند شرایط بانک مرکزی را نیز احراز کند و ما در وزارت تعاون نیز از توسعه تعاونی‌ها حمایت خواهیم کرد، اما بخشی از حمایت‌های لازم برای ارتقای جایگاه تعاون مانند تعاونی‌های کشاورزی و صنعت باید در جای دیگری صورت بگیرد.
وی گفت: البته تعاونی‌های بانکداری باید از سوی بانک مرکزی و وزارت اقتصاد نیز حمایت شوند و همان‌گونه که هم‌اکنون ۲۰ بانک موثر خصوصی در کشور داریم، بخش تعاون نیز می‌تواند در این عرصه نو فعالیت کند.
کلانتری در پایان به مذاکرات صورت گرفته برای ورود تعاونی‌ها به بورس اشاره کرد و افزود: مقدمات این کار در قالب اصلاحیه‌های قانونی در حال انجام است و وزارت تعاون با جدیت به دنبال ورود بخش تعاون به بورس و بازار سرمایه است.

اطلاعات تماس
نشانی : -
تلفن : -
وبسایت : -

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

سه × یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی حقوق این سایت برای پاژنگ محفوظ است پیاده سازی طراحی سایت : شرکت مهندسی صلایان - salayan.ir
رفتن به بالا