خانه / اخبار متفرقه / کشف بیش از ۹۷ روانگردان جدید

کشف بیش از ۹۷ روانگردان جدید

تاریخ آگهی: - تعداد موردنیاز: مشخص نشده... شهرهای موردنیاز: مشخص نشده... تاریخ انقضاء: مشخص نشده...

سعید قاسمیان در همایش اجتماعی کردن مبارزه با موادمخدر گفت: در زمینه موادمخدر حمله‎ای با حجم گسترده وجود دارد که مبارزه با آن نیازمند ابزار مناسب است و مسلماً آموزش و پرورش به عنوان مرکز پایه انسانی که در توسعه پایدار نقش دارد.

وی افزود: در عرضه موادمخدر با رشد فزاینده‎ای روبه‌رو هستیم، چرا که ایران در همسایگی افغانستان که مرکز تولید تریاک است قرار دارد، به گونه‎ای که بر اساس آمار موجود ۷۰ درصد زمین زیرکشت خشخاش و ۸۰ درصد تولید جهانی در افغانستان قرار دارد. در سال ۲۰۱۴ نیز ۶۴۰۰ تن مواد مخدر تولیدی این کشور در ۲۲۴ هزار هکتار کشت شده بود.

این مدرس دانشگاه خاطرنشان کرد: انگیزه مالی و اقتصادی دلیل گرایش اصلی گروه‎های جنایی به قاچاق و ترانزیت موادمخدر و روان‌گردان در جهان است. همچنین دومین مصرف غالب در کشور مربوط به «شیشه» است و در کشور شاهد روند صعودی کشفیات آمفتامین‏‌ها هستیم، به گونه‎ای که سال گذشته ۱۴۴ تن کشف شده است.

وی با بیان اینکه موج سوم عرضه موادمخدر نیز مربوط به مواد روان‌گردان جدید است افزود: نکته مهم‌تر اینکه در موارد قانونی هیچ موردی در خصوص آن مطرح نشده است، در حالی که روند تولید آن به صورت صعودی در حال افزایش است و ۳۴۸ نوع از آن در جهان وجود دارد که ۹۷ ماده جدید در سال ۲۰۱۳ کشف شده است، در حالی که در سال ۲۰۱۲ تعداد ۸ نوع جدید آن کشف شده بود و ۸ دهم درصد تولید ناخالص جهان را به خود اختصاص داده است.

وی اظهار کرد: در عرضه موادمخدر نیز با روند فزاینده‎ای روبه‌رو هستیم، به گونه‎ای که ۱۳۷ هزار نفر از ورودی‏ها به زندان‎ها به طور مستقیم و ۹۹ هزار نفر از افراد زندانی به طور غیرمستقیم به جرائم موادمخدر مربوط می‌شود. برای مبارزه با موادمخدر ۲۰۰۰ عملیات و درگیری وجود داشته و سالانه ۲۴۰۰ باند متلاشی می‌شود و سال گذشته ۵۷۳ تن موادمخدر از سوی دستگاه‎‏های مربوط مانند اطلاعات، نیروی انتظامی و سازمان زندان‎ها کشف شده است.

قاسمیان تصریح کرد: بین سال‎های ۸۹ تا ۹۲ تعداد ۹۵۹ لابراتوار شیشه کشف شده است که ۴۱۶ مورد آن مربوط به سال ۹۲ است و سال گذشته ۱۶ شهید در زمینه موادمخدر داده‌ایم.

وی یادآور شد: روند فزاینده‎ای برای تقاضای موادمخدر در جهان وجود دارد که عوامل فردی، محیطی و اجتماعی در آن موثر هستند و در چگونگی کاهش نرخ بروز اعتیاد نقش آموزش و پرورش، دانشگاه، محیط کار و محلات مورد توجه است و برای کاهش نرخ بروز اعتیاد ۶۳۴۱ مرکز در حال حاضر فعالیت می‌کند که در سال ۹۲ تعداد ۷۶۴ هزار نفر پذیرش کرده است.

این مسوول عنوان کرد: آثار اعتیاد و قاچاق در کشور به صورت مختلف بروز می‎کند که مهم‏ترین شاخص آن مرگ و میر است که در سال ۲۰۱۲ تعداد ۱۸۳ هزار نفر در دنیا بر اثر سوء مصرف مواد جان خود را از دست داده‎اند که ۲۹۵۰ نفر در ایران و ۷۸ هزار نفر در آسیا بوده است.

وی اعلام کرد: اعتیاد سبب بروز بیماری‎هایی مانند ایدز بوده است به گونه‎ای که بین سال‎های ۶۵ تا ۹۳ تعداد ۲۷ هزار نفر به بیماری ایدز مبتلا شده است که بیشترین عامل انتقال تزریق مشترک و پس از آن روابط جنسی است که در این نوع تحریک، شیشه عامل تجزیه کننده بوده است.

وی ادامه داد: ۹۰٫۷ درصد مبتلایان مرد، ۴۷٫۳ درصد بیکار، ۶۳ درصد متاهل، ۶۴ درصد دیپلم و زیردیپلم، ۲۱ درصد لیسانس هستند و دومین مصرف غالب در کشور شیشه است که با مراجعه به محلات آلوده مشخص شده است، هم‎اکنون مصرف ترکیبی رواج یافته است. همچنین ۲۵ درصد آسیب‎های اجتماعی دیگر نیز متاثر از موادمخدر است. مثلاً ۶۵ درصد همسرآزاری‎ها، ۵۵ درصد طلاق، ۲۵ درصد قتل عمد و ۳۰ درصد کودک‌آزاری متاثر از اعتیاد است.

این مسوول در خصوص اقدامات کاهش تقاضای مصرف موادمخدر عنوان کرد: هم‎اکنون از صد درصد مدارس فقط هشت درصد تحت پوشش برنامه‎های پیشگیری از موادمخدر هستند و ۹۰ درصد مراکز درمان سوء مصرف مواد سازمان‎های مردم‌نهاد خصوصی هستند، لذا با توجه به اینکه مصرف موادمخدر مخاطرات بهداشتی و امنیتی جامعه را در پی دارد نیازمند برنامه‌ریزی در قالب نقشه راه هستیم که نقشه راه استان زنجان در دستور کار برنامه ششم توسعه قرار دارد.

وی اعلام کرد: در بررسی نرخ شیوع مصرف موادمخدر در کشور، استان زنجان رتبه اول استان پاک را داراست که امیدواریم با تداوم و توسعه برنامه‎های پیشگیری این رتبه اول حفظ شود.

دبیر شورای هماهنگی مبارزه با موادمخدر استان زنجان نیز در این همایش گفت: بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ میلیون نفر در جامعه جهانی تجربه تلخ استفاده از موادمخدر را در زندگی خود دارند. اگر میانگین هر خانوار ۴ نفر در نظر گرفته شود یک میلیارد نفر انسان در معرض آسیب مستقیم استفاده از موادمخدر قرار دارند.

تقی نصیری افزود: موادمخدر زندگی بسیاری از افراد را به تباهی کشانده و بخش مهمی از سرمایه‎ها را متزلزل کرده است، به گونه‌ای که بسیاری از افراد معتاد امکان بازگشت دوباره به جامعه را نیافته‎اند، به همین جهت از آن به عنوان زلزله خاموش یاد می‌شود که در هر شبانه روز در ایران هشت نفر را به کام خود می‌کشد.

وی خاطرنشان کرد: هنگامی که دشمن از فروپاشی سیاسی ایران عاجز شد به فروپاشی اجتماعی روی آورد تا ضربه طاقت‎فرسایی به کشور وارد کند و با توجه به اینکه سود قاچاقچیان سه میلیارد دلار است، سنگر مشخصی برای مبارزه با آن ندارد و شاید نزدیک‌ترین جبهه مبارزه پشت دیوار خانه یا داخل خانه‎ها باشد.

این مسوول اظهار کرد: هر جنگی تبعات و معضلات خود را دارد و امروزه مبارزه با موادمخدر به هر طریقی که انجام می‌شود، ولی باید تاکید کرد تا این مبارزه اجتماعی نشود و همه در آن شرکت نکنند امکان توفیق نخواهیم داشت.

وی اعلام کرد: بر اساس آمار موجود یک درصد دانش‎آموزان به مصرف موادمخدر مبتلا هستند که بر اساس طرح شیوع‎شناسی ۲٫۶ درصد دانشجویان دولتی غیرپزشکی و ۱٫۶ درصد دانشجویان پزشکی به مصرف موادمخدر گرایش دارند.

اطلاعات تماس
نشانی : -
تلفن : -
وبسایت : -

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

12 − یک =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی حقوق این سایت برای پاژنگ محفوظ است طراحی ، پیاده سازی و مدیریت توسط : شرکت مهندسی صلایان - salayan.ir
رفتن به بالا