خانه / اخبار متفرقه / اصلاح سهمیه سوخت خودروها کلید خورد / سهمیه ویژه نوروزی نداریم

اصلاح سهمیه سوخت خودروها کلید خورد / سهمیه ویژه نوروزی نداریم

تاریخ آگهی: - تعداد موردنیاز: مشخص نشده... شهرهای موردنیاز: مشخص نشده... تاریخ انقضاء: مشخص نشده...

اصلاح سهمیه سوخت خودروها کلید خورد / سهمیه ویژه نوروزی نداریم علیرضا فیض‌بخش در نشست خبری که پیش از ظهر امروز برگزار شد، از اصلاح سهمیه سوخت خودروها در کشور خبر داد و اظهار داشت: از اول اسفند ماه اصلاحیه‌ جدول سوخت خودروهای وانت‌بار استارت می‌خورد به طوری که ۹۵۰ هزار وانت‌بار سهمیه سوخت آنها اصلاح و سهمیه آنها مانند سهمیه خودروهای شخصی می‌شود.

وجود دومیلیون وانت بار در کشور

وی تصریح کرد: در مجموع ۲ میلیون و ۱۰۰ هزار وانت‌بار در کشور وجود دارد که از این تعداد یک میلیون و ۲۵۰ هزار وانت‌بار فعال در سامانه ستاد حمل‌ونقل سوحت ساماندهی شدند و باز هم نیاز به ساماندهی دارند.

کاهش سهمیه از ۹۰۰ لیتر به ۵۰۰ لیتر

وی تصریح کرد: موضوع دوم اصلاح سهمیه یک سری تاکسی‌های بنزین سوز و دوگانه سوز است که سهمیه آنها از ۹۰۰ لیتر به ۷۵۰ و ۵۰۰ لیتر کاهش می‌یابد.

فیض بخش افزود: بحث دیگر اصلاح جدول سهمیه سوخت خودروهای نفت و گاز سوز است که این موضوع هم از اول اسفندماه اجرایی می‌شود.

همچنین فیض بخش اظهار داشت: سهمیه ویژه برای نوروز نداریم چرا که در سال گذشته سهمیه‌ای در این خصوص تعلق نگرفته بود.

تحویل سوخت به خودروهای دیزلی منوط به بارنامه

وی در خصوص پیمایش سوخت خودروهای برون شهری تصریح کرد: از اول اردیبهشت سال ۹۴ مصوبه‌ای در خصوص پیمایش سوخت خودروها که در دستور کار بوده اجرایی می‌شود که بر اساس آن خودروهای برون شهری سهمیه خود را بر اساس بارنامه که سازمان راهداری به آنها صادر می‌کند سوخت به آنها اعطا می‌دهد.

وی تأکید کرد: این سامانه به طور کامل تحت کنترل ستاد حمل‌ونقل سوخت بر مبنای GPS است در صورت نداشتن بارنامه سوخت به آنها تعلق نخواهد گرفت.

از اول اسفندماه اجرایی می شود

در ادامه “حسین هاشمی” معاون ستاد حمل و نقل سوخت کشور از اصلاح سه اقدام جدید از ابتدای اسفند ماه جاری خبر داد و گفت: بر اساس ستاد هدفمندی یارانه‌ها اقداماتی در این زمینه انجام شده که کاهش مصرف سوخت وانت بار در دستور کار است؛ علی رغم اینکه وانت بارها ۱۵ درصد ناوگان عمومی را شامل می‌شوند که مصرف سوخت آنها حدود ۳۰ درصد است و شدت مصرف انرژی بسیار بالا است.

وی تصریح کرد: از سال ۹۰ ابلاغیه‌ای به ستاد حمل‌ونقل سوخت کشور ارسال شده که سهمیه سوخت وانت بارها اصلاح شود از طرف دیگر مصوبه دیگری در خصوص سهمیه وانت بارهای غیرفعال باید کاهش و به سهمیه عمومی تبدیل شود. فرآیند اجرایی این موضوع از اول اسفند آغاز می‌شود به طوری که ۹۵۰ هزار وانت بار ساماندهی خواهند شد.

هاشمی افزود: از کل تعداد ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار وانت بار حدود ۹۵۰ هزار در سامانه شناسایی نشده بودند که بعد از طی فرآیندهای مختلف شناسایی و نسبت به کاهش سهمیه آنها اقداماتی صورت خواهد گرفت.

معاون ستاد حمل ونقل سوخت کشور اظهار داشت: تمامی وانت بارها مطابق لیست وزارت کشور شناسایی شده و در سامانه حمل‌ونقل سوخت ساماندهی می‌شوند.

وی همچنین در خصوص سهمیه خودروهای تاکسی بین شهری گفت: یک ابلاغیه‌ای در ستاد حمل‌ونقل سوخت برای افزایش سفر مصوب شده بود که سهمیه تاکسی‌های بین شهری ۲۰ درصد افزایش یابد که با توجه به مغایر بودن آن و پیگیری‌های وزارت نفت و هیأت دولت قرار شد به سهمیه تاکسی‌های بین شهری از ۹۰۰ لیتر به ۷۵۰ لیتر و تاکسی‌های دوگانه سوز از ۹۰۰ لیتر به ۵۰۰ لیتر از اول اسفند ماه تقلیل می‌یابد.

هاشمی افزود: همچنین اصلاحیه ای در خصوص سهمیه نفت و گاز در بخش حمل‌ونقل مطرح است که در این زمینه اقدامات اصلاحی از سال‌های گذشته شروع شده و برنامه‌ریزی برای کاهش سهمیه سوخت آنها در دستور کار قرار گرفت که بر اساس آن در کوتاه مدت اصلاح حق برداشت نفت و گاز خودروهای دیزلی بر اساس مصوبه در ستاد قاچاق کالا و ارز تصویب و به کار گروه ستاد حمل‌ونقل ارسال شد که مصوبه نهایی توسط شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ابلاغ شد.

معاون ستاد حمل‌ونقل سوخت کشور ادامه داد: همچنین تغییرات جزئی بر اساس رفتار و اطلاعات بانک مصرف سوخت صورت خواهد گرفت که خودروهای بین زیر ۱۰ تن سهمیه آنها از ۶۰ لیتر به ۵۰ لیتر، خودروهای گازوئیل بین ۱۰ تا ۲۰ تن از ۱۸۰ لیتربه ۱۴۴ لیتر در روز، نفت وگاز بین ۲۰ تا ۳۰ تن از ۲۵۰ لیتر در روز به ۲۰۰ لیتر، ۳۰ تا ۴۰ تن از ۳۰۰ لیتر به ۲۴۰ لیتر و نفت و گاز ۴۰ تا ۵۰ تن ۲۵۰ لیتر به ۲۰۰ لیتر از اول اسفند ماه کاهش می‌یابد.

هاشمی تصریح کرد: بالغ بر ۹۰ درصد خودروهای گازوئیلی در کلاس‌بندی‌های مختلف کمتر از ۸۰ درصد حق برداشت سهمیه سوخت را استفاده می‌کردند بنابراین برای جلوگیری از سوء‌استفاده‌های احتمالی سهمیه آنها کاهش می‌یابد.

وی تأکید کرد: برای تسهیل و روان‌سازی سوخت به خودروها تصمیمات خوبی گرفته شده برای اینکه مشکلی برای رانندگان به وجود نیاید میزان ذخیره سوخت از دو روز به سه روز افزایش می‌یابد.

وجود ۱۵ میلیون کارت سوخت در کشور

هاشمی از وجود ۱۵ میلیون کارت سوخت در کشور خبر داد و گفت: حدود ۸۰۰ هزار کارت مربوط به خودروهای دیزلی و مابقی بنزین و موتورسیکلت است به طوری که ۱۴ میلیون کارت سوخت مربوط به خودروهای بنزینی می‌باشد و امسال یک برنامه‌ریزی برای ساماندهی کارت‌های سوخت در کشور صورت گرفته به طوری که در سال جاری ۲ میلیون کارت سوخت خودروهای مربوط به آژانس موسسه اتومبیل کرایه و موتورسیکلت‌ها ابطال شده است.

گفتنی است که سهمیه سوخت خودروهای مربوط به آژانس موسسه اتومبیل کرایه نیز کاهش یافته است.

اطلاعات تماس
نشانی : -
تلفن : -
وبسایت : -

پاسخ بدهید

ایمیلتان منتشر نمیشوذفیلدهای الزامی علامت دار شده اند *

*

7 − هفت =

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.

تمامی حقوق این سایت برای پاژنگ محفوظ است پیاده سازی طراحی سایت : شرکت مهندسی صلایان - salayan.ir
رفتن به بالا